Zdrowie

Chce mi się spać po jedzeniu - Dlaczego chce się spać po jedzeniu

Autor Paweł Kawulok
Paweł Kawulok8 stycznia 20246 min
Chce mi się spać po jedzeniu - Dlaczego chce się spać po jedzeniu

Chce mi się spać po jedzeniu to powszechne zjawisko, z którym zetknęła się chyba większość z nas. Czujemy senność i zmęczenie po posiłku, zwłaszcza obfitym. Skąd jednak bierze się ta senność i dlaczego akurat po jedzeniu chce nam się spać? W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zjawiska i wyjaśnimy, co dokładnie dzieje się w naszym organizmie po zjedzeniu posiłku.

Kluczowe wnioski:
 • Senność po jedzeniu jest związana m.in. z działaniem hormonów i neuroprzekaźników.
 • Trawienie pokarmu zużywa dużo energii, przez co czujemy zmęczenie.
 • Niedobór snu może powodować większy apetyt i skłonność do objadania się.
 • Sen umożliwia regenerację komórek i jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
 • Zwiększony dopływ krwi do żołądka po posiłku również może wpływać na senność.

Dlaczego jemy i chce nam się spać

Jedzenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarcza nam energii i składników odżywczych potrzebnych do życia. Jednak często po posiłku odczuwamy senność i zmęczenie. Skąd się to bierze?

Okazuje się, że uczucie senności po jedzeniu jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Ma ono związek z działaniem wielu procesów zachodzących w naszym ciele podczas trawienia.

Wpływ hormonów i neuroprzekaźników

Kluczową rolę odgrywają tutaj hormony i neuroprzekaźniki. W trakcie trawienia wydzielana jest zwiększona ilość insuliny, która obniża poziom cukru we krwi. To z kolei wyzwala produkcję serotoniny (hormon szczęścia), melatoniny i adenozyny.

Te związki mają działanie uspokajające i nasenne. Melatonina reguluję cykl dobowy i przygotowuje organizm do snu. Natomiast adenozyna hamuje neuronowe ośrodki aktywności w mózgu. W efekcie nasila się uczucie senności.

Trawienie składników odżywczych męczy

Trawienie pokarmów, zwłaszcza obfitych i ciężkostrawnych, angażuje wiele narządów i układów naszego ciała. To proces bardzo energochłonny. Zużywa duże ilości tlenu i substancji odżywczych.

Mięśnie i organy trawienne muszą intensywnie pracować, aby rozłożyć pożywienie, wchłonąć składniki odżywcze i usunąć resztki. Nic więc dziwnego, że po takim wysiłku czujemy zmęczenie.

Trawienie obfitego posiłku może zużyć nawet 10-20% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Po zjedzeniu dużej ilości jedzenia układ pokarmowy musi sobie z tym poradzić. Stąd uczucie ciężkości, zmęczenie i chęć na odpoczynek - czyli drzemkę po obiedzie.

Niedobór snu powoduje większy apetyt

Co ciekawe, zależność między snem i apetytem działa również w drugą stronę. Okazuje się, że chroniczny niedobór snu prowadzi do zaburzeń metabolicznych i hormonalnych.

Przede wszystkim zmniejsza się wrażliwość na leptynę (hormon powodujący uczucie sytości) oraz wzrasta stężenie greliny (hormon pobudzający apetyt). W efekcie odczuwamy większy głód, mamy ochotę na słodycze i łatwiej przejadamy się.

Brak snu nie tylko zwiększa apetyt, ale też utrudnia odchudzanie. Zmęczony organizm gorzej metabolizuje kalorie i magazynuje więcej tłuszczu.

Niedobór snu prowadzi do: Skutki:
Spadku leptyny Słabsze uczucie sytości po jedzeniu
Wzrostu greliny Większy apetyt i ochota na słodycze
Wolniejszy metabolizm Łatwiejsze tycie i trudności z odchudzaniem

Sen pomaga w regeneracji komórek ciała

Sen jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Podczas snu zachodzą istotne procesy naprawcze i regeneracyjne w komórkach.

Produkcja białek, leczenie uszkodzeń DNA, uzupełnianie zapasów energetycznych, usuwanie toksycznych produktów przemiany materii - to tylko niektóre z kluczowych procesów zachodzących podczas snu.

Dlatego po zjedzeniu posiłku, który angażuje wszystkie układy organizmu, naturalnym odruchem jest chęć na regenerację i odpoczynek, czyli drzemkę.

 • Sen umożliwia lepsze "trawienie" informacji, które przyswoiliśmy w ciągu dnia.
 • Poprawia też konsolidację pamięci i uczenie się nowych rzeczy.

Z tego powodu krótka drzemka po obiedzie może pozytywnie wpłynąć na efektywność pracy umysłowej.

Zwiększony dopływ krwi do żołądka

Chce mi się spać po jedzeniu - Dlaczego chce się spać po jedzeniu

Jeszcze inną przyczyną senności po posiłku jest fizjologiczna reakcja organizmu, polegająca na zwiększonym dopływie krwi do układu pokarmowego.

Aby narządy trawienne mogły sprawnie strawić i wchłonąć składniki odżywcze z pożywienia, potrzebują dużo energii. Z tego powodu po zjedzeniu posiłku znacząco wzrasta przepływ krwi przez żołądek i jelita.

Jednocześnie nieco zmniejsza się krążenie krwi w innych obszarach ciała, np. w mięśniach czy mózgu. To dodatkowo przyczynia się do rozleniwienia i senności po jedzeniu.

Widać więc, że senność po posiłku jest całkowicie naturalną reakcją organizmu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto z tego skorzystać i zregenerować siły krótką drzemką lub relaksem.

Podsumowanie

Uczucie senności po posiłku jest dobrze znanym zjawiskiem. Wielu z nas odczuwa zmęczenie i chęć na drzemkę po zjedzeniu, zwłaszcza obfitego obiadu. Skąd jednak bierze się Dlaczego chce się spać po jedzeniu i Dlaczego po jedzeniu chce mi się spać?

Jak wyjaśniono, przyczyn jest kilka. Po pierwsze, w trakcie trawienia zwiększa się produkcja hormonów (m.in. serotoniny i melatoniny), które wywołują senność. Po drugie, strawienie pożywienia, zwłaszcza ciężkostrawnego, angażuje wiele procesów w organizmie i pochłania sporo energii. Wyczerpany organizm domaga się zatem odpoczynku.

Co więcej, okazuje się, że niewyspanie może zwiększać apetyt i prowadzić do przejadania się. Z drugiej strony, sen umożliwia regenerację komórek i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dlatego naturalnym odruchem po posiłku jest chęć na drzemkę.

Ostatnią omówioną przyczyną senności po jedzeniu jest fizjologiczny wzrost przepływu krwi przez żołądek i jelita, który również może wpływać na naszą aktywność i gotowość do działania.

Najczęstsze pytania

Senność po obiedzie to normalna reakcja organizmu. Po posiłku zwiększa się produkcja hormonów (m.in. serotoniny i melatoniny), które indukują sen. Dodatkowo trawienie angażuje wiele procesów w ciele, co powoduje zmęczenie. Po wysiłku potrzebny jest odpoczynek.

Krótka drzemka lub chwila relaksu po obiedzie może bardzo korzystnie wpłynąć na samopoczucie i zregenerować siły. Nie powinna jednak trwać dłużej niż 20-30 minut, aby nie zaburzać rytmu dobowego.

Idealna drzemka po obiedzie to tyle, aby zdążyć na 1-2 cykle snu. Zwykle oznacza to ok. 15-20 minut. Dłuższy odpoczynek może skutkować rozleniwieniem lub problemami z zaśnięciem wieczorem.

Jeśli mamy możliwość, warto pozwolić sobie na krótką drzemkę lub chwilę relaksu po obiedzie. Odpoczynek pozwoli zregenerować siły i poprawić efektywność pracy. Jeśli jednak wstajemy z łóżka niewyspani, lepiej z drzemki zrezygnować.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na drzemkę w pracy, warto np. wyjść na krótki spacer, napić się kawy (ale nie za dużo!) lub zjeść owoc, aby zyskać energię. Pomocny może być też krótki relaks i ćwiczenia oddechowe lub rozciągające.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Białe jedzenie - Źródła magnezu w codziennej diecie
 2. Co jeść na kolację żeby schudnąć - Propozycje posiłków
 3. Chlorella a spirulina: działanie i porównanie
 4. Czy jajka są lekkostrawne? Porady i fakty
 5. Co jeść na śniadanie na diecie - zdrowe opcje
Autor Paweł Kawulok
Paweł Kawulok

Nazywam się Paweł i jestem lekarzem psychiatrą. Na co dzień pomagam pacjentom w radzeniu sobie z różnymi problemami psychicznymi. Chcę likwidować stygmaty związane ze zdrowiem psychicznym i zachęcać do poszukiwania profesjonalnej pomocy. Wierzę, że w porę zdiagnozowane i leczone zaburzenia nie muszą destabilizować całego życia.


 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Białko na masę - Co jeść na białej diecie?
ZdrowieBiałko na masę - Co jeść na białej diecie?

Jak jeść na białej diecie, by zbudować masę mięśniową? Przewodnik wyjaśnia, jakie produkty dostarczą organizmowi wartościowego białka na masę, ile jeść dziennie i jak rozłożyć spożycie w ciągu dnia. Znajdziesz tu też przepisy ułatwiające budowę muskulatury.