Zdrowie

Czego nie jeść na diecie - zasady i porady

Autor Anna Wolczyk
Anna Wolczyk08.01.20247 min.
Czego nie jeść na diecie - zasady i porady

Czego nie jeść na diecie to kluczowe pytanie dla wszystkich rozpoczynających odchudzanie. W zależności od wybranej diety - niskokalorycznej, wegańskiej, bezglutenowej czy innej, lista produktów zakazanych może się znacznie różnić. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Po pierwsze, należy całkowicie zrezygnować z fast foodów, słodyczy i alkoholu. Po drugie, ograniczyć spożycie soli i cukru. Stosując się do tych reguł i wybierając pełnowartościowe produkty, można bez problemu schudnąć i poprawić zdrowie.

Kluczowe wnioski:
 • Zrezygnować z fast foodów, słodyczy, alkoholu - zawsze szkodzą diecie.
 • Ograniczyć sól, cukier - podstawa zdrowego odżywiania.
 • Wybrać dietę dopasowaną do siebie i konsekwentnie jej przestrzegać.
 • Jeść regularnie 4-5 posiłków dziennie, najlepiej co 3-4 godziny.
 • Pić dużo wody mineralnej niegazowanej, minimum 2 litry dziennie.

Czego nie jeść na diecie węglowodanowej

Dieta węglowodanowa, inaczej niskowęglowodanowa, ogranicza spożycie węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu ilości białka i zdrowych tłuszczów.

Czego nie wolno jeść przy takiej diecie? Przede wszystkim należy zrezygnować z produktów bogatych w węglowodany proste:

 • słodkie przekąski: czekolada, ciasta, słodycze
 • białe pieczywo, makaron, ryż
 • słodzone napoje gazowane i soki owocowe

Zamiast tego należy wybierać produkty białkowe, warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze. Kluczem jest tutaj głębokie ograniczenie cukrów prostych i wysoko przetworzonych węglowodanów.

Dieta niskowęglowodanowa nie służy jednak każdemu. Długotrwałe jej stosowanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie i kondycję organizmu, szczególnie u osób aktywnych fizycznie.

Ścisłe przestrzeganie wytycznych

Aby osiągnąć założone rezultaty w diecie niskowęglowodanowej, trzeba ściśle przestrzegać wytycznych. Odstępstwa od diety mogą spowolnić redukcję masy ciała.

Nigdy nie należy jeść więcej kalorii niż poleca specjalista, zwykle od 1500 do 2000 kcal. Czego nie jeść na takiej diecie, jeśli zależy nam na efektach? Przede wszystkim produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG).

Czego nie jeść przy diecie niskotłuszczowej

Dieta niskotłuszczowa ogranicza ilość tłuszczów, szczególnie tych nasyconych, które mają negatywny wpływ na zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Czego nie wolno jeść na takiej diecie?

Należy zrezygnować lub znacznie ograniczyć:

 • tłuste mięsa: wieprzowinę, baraninę, tłuste wędliny, podroby
 • pełnotłuste produkty mleczne
 • fast foody w typie hamburgerów, pizzy, frytek
 • wyroby cukiernicze, torty, ciastka

Zdaniem ekspertów taka dieta jest polecana osobom z otyłością, cukrzycą, wysokim cholesterolem. Pozwala schudnąć, obniżyć ryzyko chorób serca i układu krwionośnego.

Zamiast pełnotłustych produktów lepiej wybierać chude mięso, nabiał chudy i półtłusty, ryby, warzywa, owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste. W takiej diecie problematyczne jest jednak zbilansowanie diety przez niedobory zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3.

Czego nie jeść na diecie wegańskiej

Dieta wegańska wyklucza wszystkie produkty odzwierzęce, a więc mięso, ryby, jaja, nabiał. Czego nie wolno jeść weganom? Także miodu, niektórych napojów, słodyczy, wyrobów zawierających składniki odzwierzęce (żelatyna, olej rybi).

Taka restrykcyjna dieta wymaga starannego planowania, aby dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych w inny niż dotąd sposób. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka roślinnego, witamin (szczególnie z grupy B), aminokwasów, kwasów tłuszczowych oraz pierwiastków, jak wapń, żelazo, cynk, magnez. W diecie ściśle roślinnej bardzo problematyczne może być uzyskanie wystarczającej dawki witaminy B12, która występuje wyłącznie w produktach odzwierzęcych. Jej niedobory powodują poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego zdaniem ekspertów żywieniowych dieta całkowicie wegańska nie jest polecana, szczególnie kobietom w ciąży, matkom karmiącym, dzieciom, osobom starszym i chorym.

Czego nie jeść na diecie bezglutenowej

Czego nie jeść na diecie - zasady i porady

Dieta bezglutenowa eliminuje z pożywienia glutenu, czyli główne białko występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu. Czego nie wolno jeść w diecie bezglutenowej?

pieczywa pszenne makaron pszenno-jajeczny
kasze jęczmienne niektóre wytrawne przekąski

Te produkty zawierają bowiem gluten, który jest niestrawiony przez część osób. Powoduje u nich stany zapalne jelita i zaburzenia wchłaniania ważnych składników odżywczych, słowem celiakię i alergię. Osoby na diecie bezglutenowej muszą też wykluczyć wszystkie potrawy i produkty panierowane czy smażone w tych samych olejach, żeby nie doprowadzić do skażenia glutenem.

Dieta eliminująca gluten nie leczy chorób, ale istotnie łagodzi ich objawy. Musi być stosowana do końca życia przy szczególnej kontroli lekarskiej.

Czego nie jeść na diecie niskokalorycznej

Dieta niskokaloryczna ogranicza liczbę przyjmowanych dziennie kalorii do około 1200-1500 kcal dla kobiet i 1500-1800 kcal dla mężczyzn.

Niska kaloryczność jadłospisu pozwala schudnąć bez uczucia głodu i wyniszczenia organizmu. Czego nie wolno jeść na takiej diecie?

Nie zaleca się eliminować całych grup produktów czy składników odżywczych. Kluczowe jest ograniczenie kaloryczności przez wybór odpowiednich ilości i proporcji składników.

Eksperci radzą unikać:

 • fastfoodów: hamburgerów, frytek, chipsy
 • wyrobów cukierniczych: torty, ciasta, batony
 • chipsy, solone orzeszki
 • alkohol, słodzone napoje

W zamian polecane są warzywa, owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, chude mięso i nabiał. Wybierając produkty niskokaloryczne w odpowiednich proporcjach można z powodzeniem schudnąć bez efektu jo-jo.

Czego nie jeść przy alergii i nietolerancji

W wypadku alergii na produkty spożywcze lub nietolerancji pokarmowych powinno się bezwzględnie eliminować z diety substancje szkodliwe bądź niestrawione przez organizm pacjenta. Może to dotyczyć na przykład takich produktów jak:

 • orzechy i skorupiaki w alergii na nie
 • pszenica, żyto, jęczmień w chorobie celiakii
 • laktoza w nietolerancji na mleko
 • fruktoza we wrażliwości na cukry proste

Rezygnacja z tych produktów zwykle daje pacjentom znaczną ulgę w objawach alergii czy nietolerancji. Dieta eliminacyjna powinna u nich obowiązywać do końca życia i być dostosowywana indywidualnie pod okiem lekarza lub dietetyka.

Podsumowanie

Czego nie jeść na diecie, to fundamentalne pytanie przy planowaniu odchudzania. Produkty zakazane zależą od rodzaju stosowanej diety. Na diecie węglowodanowej wyklucza się węglowodany proste - cukier, biała mąka, słodycze. Dieta niskotłuszczowa eliminuje tłuste mięsa, fast foody, oleje. Weganie nie jedzą nic odzwierzęcego. Na diecie bezglutenowej nie wolno jeść produktów zawierających gluten, np. pszenicy. Przy alergii pokarmowej usuwa się z diety konkretny alergen.

Stosując eliminację określonych produktów, trzeba uważać by dieta była zbilansowana pod kątem białka, węglowodanów, witamin i mikroelementów. Inaczej może zaszkodzić zdrowiu. Dlatego diety eliminacyjne wymagają stałej kontroli specjalisty.

Rezygnując z niezdrowych, wysokoprzetworzonych produktów i wybierając wartościowe składniki odżywcze, można skutecznie zredukować wagę. Kluczowe jest dobre zaplanowanie diety, konsekwencja i cierpliwość w działaniu. Tylko wtedy rezultaty przyjdą i zostaną z nami na dłużej.

Podsumowując - stosując zdroworozsądkowe ograniczenia i budując dietę w oparciu o wartościowe produkty, osiągniemy sukces w postaci szczupłej sylwetki i dobrego zdrowia. To warto wziąć sobie do serca planując odchudzanie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Białe jedzenie - Źródła magnezu w codziennej diecie
 2. Co ile godzin powinno się jeść: zasady harmonijnego odżywiania
 3. Chce mi się spać po jedzeniu - Dlaczego chce się spać po jedzeniu
 4. Czy jajka są lekkostrawne? Porady i fakty
 5. Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu - skuteczne porady
Autor Anna Wolczyk
Anna Wolczyk

Nazywam się Anna i fascynuje mnie ludzka psychika. Chcę pokazywać, jak ważne dla zdrowia i dobrego życia jest dbanie o higienę psychiczną. Na co dzień stosuję zasady mindfulness i radzenia sobie ze stresem. Interesuję się nurtem pozytywnej psychologii. Wierzę, że nawet z pozoru trudne doświadczenia można przekuć w szansę na rozwój.


 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Białko na masę - Co jeść na białej diecie?
ZdrowieBiałko na masę - Co jeść na białej diecie?

Jak jeść na białej diecie, by zbudować masę mięśniową? Przewodnik wyjaśnia, jakie produkty dostarczą organizmowi wartościowego białka na masę, ile jeść dziennie i jak rozłożyć spożycie w ciągu dnia. Znajdziesz tu też przepisy ułatwiające budowę muskulatury.