Żywność

Dieta na rozwolnienie: co zjeść?

Agata Tarec8 stycznia 20246 min
Dieta na rozwolnienie: co zjeść?

Co jeść na rozwolnienie to jedno z najczęściej zadawanych pytań, gdy pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Rozwolnienie może mieć różne przyczyny - zakażenie, zatrucie pokarmowe, nietolerancję niektórych składników, stres. Bez względu na źródło problemu, wskazana jest odpowiednio dobrana dieta, która pomoże złagodzić dolegliwości, nawodnić organizm oraz przyspieszyć powrót do zdrowia.

Kluczowe wnioski:
  • Należy pić dużo płynów - woda, herbata, rozcieńczone soki owocowe
  • Zalecane są produkty bogate w błonnik, np. banany, ryż
  • Trzeba unikać mleka, tłustych i smażonych potraw, kawy, alkoholu
  • Wskazane jest jeść małymi porcjami, 5-6 razy dziennie
  • Po ustąpieniu ostrych objawów należy stopniowo wracać do normalnego odżywiania

Co jeść na rozwolnienie, gdy występują biegunki

Gdy pojawia się rozwolnienie z biegunkami, organizm szybko traci płyny i elektrolity. W takiej sytuacji należy wprowadzić odpowiednią dietę na rozwolnienie, która pomoże uzupełnić niedobory oraz nie obciąży dodatkowo osłabionego przewodu pokarmowego.

W pierwszej kolejności zaleca się stosowanie diety płynnej lub papkowatej. Posiłki powinny być lekkostrawne, łatwe do przyswojenia przez organizm. Należy unikać tłustych, smażonych i ciężkich potraw, a także mleka, kawy, alkoholu.

Co pić przy biegunkach

Kluczowe znaczenie w diecie na rozwolnienie odgrywają płyny, które zapobiegną odwodnieniu i uzupełnią elektrolity. Zaleca się regularne picie niesłodzonych płynów - wody, herbat ziołowych, rozcieńczonych soków owocowych.

Można również pić izotoniczne napoje sportowe, zupa jarzynowe. Należy unikać mleka, kawy, alkoholu oraz napojów gazowanych.

Jakie produkty spożywcze łagodzą rozwolnienie

Po ustąpieniu ostrych objawów rozwolnienia, można stopniowo wprowadzać do diety łagodne, łatwostrawne produkty. Pomogą one znormalizować pracę jelit i przywrócić siły.

Do zalecanych produktów należą m.in.:

  • ryż
  • pieczywo pszenno-żytnie
  • banany
  • ugotowane warzywa (marchew, dynia)
  • chude mięso drobiowe

Warto również jeść produkty bogate w probiotyki poprawiające mikroflorę jelit, np. jogurt, kefir, kiszonki.

Zalecane posiłki w trakcie rozwolnienia

W okresie występowania rozwolnień, posiłki powinny być lekkostrawne, łatwe do strawienia dla osłabionego organizmu. Zaleca się jeść 5-6 razy dziennie mniejsze porcje.

Przykładowe dania w diecie na rozwolnienie to:

- zupa ryżowa na wodzie z marchewką
- jajecznica z jednym jajkiem
- gotowany ryż z musem bananowym
- puree ziemniaczane z chudym mięsem drobiowym

Potrawy powinny być dobrze ugotowane, pokrojone lub rozdrobnione. Należy unikać tłuszczów, przypraw, potraw wzdymających.

Najlepsze dla organizmu płyny przy biegunkach

Dieta na rozwolnienie: co zjeść?

W czasie biegunek z rozwolnieniem, kluczowe jest nawadnianie organizmu, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu. Poza wodą niegazowaną, można pić:

  • herbatę - najlepiej rumiankową, z szyszek chmielu lub melisy
  • rozcieńczone soki - jabłkowy, z marchwi lub aronii
  • napary z prawoślazu lub skrzypu
  • bulion warzywny

Płyny najlepiej pić małymi łykami, ale za to często - nawet co 15-30 minut w okresie nasilenia biegunek. Pomoże to nawodnić organizm i uzupełnić elektrolity.

Nawodnienie organizmu to podstawa leczenia ostrych rozwolnień z biegunkami. Oprócz odpowiednich płynów, istotna jest również dieta łagodząca dolegliwości.

Co jeść, by nie odwadniać organizmu podczas biegunek

Rozwolnienie z biegunkami niesie ze sobą ryzyko odwodnienia organizmu, dlatego tak ważny jest właściwy dobór płynów i pożywienia. Co zjeść, by nawodnić organizm i przywrócić równowagę elektrolitową?

Po pierwsze należy pić dużo płynów - około 2-3 litrów na dobę. Mogą to być woda, herbata, rozcieńczone soki.

Jeśli chodzi o jedzenie, to zalecane są potrawy o dużej zawartości wody - zupy jarzynowe, kisiele, galaretki owocowe. Można jeść owoce i warzywa z wysoką zawartością wody np. arbuz, pomidory, ogórki.

Warto również włączyć do diety produkty zasobne w potas i magnez, które uzupełnia elektrolity - ziemniaki, banany, awokado, gorzką czekoladę.

Dieta wspomagająca leczenie rozwolnień jelit

W przypadku przewlekłych lub nawracających rozwolnień jelit, istotne jest przejście na specjalną dietę, która złagodzi dolegliwości i wesprze leczenie.

Zwykle zaleca się dietę łatwostrawną, ubogoresztkową - z ograniczeniem tłuszczów, włókna, laktozy.

Posiłki powinny być małe, ale za to częste 5-6 razy dziennie. Ważna jest eliminacja potraw wzdymających - pieczywa, kapusty, cebuli, fasoli.

Dopuszczone w tej diecie są łagodne produkty - ryż, marchew, chude mięso, jajka, odtłuszczone nabiał. Owoce i warzywa należy dokładnie obrać ze skórki.

Taka dieta wspiera leczenie rozwolnień jelit, zapobiega biegunkom i wzdęciom. Powinna być stosowana przez 3-5 dni lub do całkowitego ustąpienia objawów.

Podsumowanie

Rozwolnienie z biegunkami jest bardzo nieprzyjemną i męczącą dolegliwością. Szybko prowadzi do odwodnienia i niedoborów elektrolitów w organizmie. Dlatego tak ważne jest, by co zjeść na rozwolnienie, aby ulżyć sobie w cierpieniu i jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Kluczowe znaczenie w diecie na biegunki i rozwolnienia odgrywają płyny. Należy pić duże ilości wody, herbat ziołowych, rozcieńczonych soków - nawet co 15-30 minut. To nawodni organizm, uzupełni elektrolity i zmniejszy ryzyko groźnego odwodnienia.

Jeśli chodzi o jedzenie, to zalecane są przede wszystkim łagodne, łatwo strawne produkty - zupy, kisiele, ryż, banany, chude mięso. Posiłki mają być małe, ale za to częste, 5-6 razy dziennie. Trzeba zrezygnować z mleka, tłuszczów, wzdymających warzyw, kawy i alkoholu.

Odpowiednio skomponowana dieta nie tylko złagodzi objawy rozwolnienia z biegunkami, ale też pomoże szybciej wrócić do pełni sił i zdrowia. Dlatego warto poświęcić chwilę na dobranie odpowiednich płynów i potraw dla osłabionego organizmu.

Najczęstsze pytania

Przy rozwolnieniu zaleca się lekkostrawne produkty - ryż, chude mięso drobiowe, jaja, banany, rozgotowane marchewki. Należy zrezygnować z mleka, tłustych potraw, cebuli, kapusty.

W czasie rozwolnień z biegunkami zaleca się pić około 2-3 litrów płynów na dobę. Mogą to być: woda, herbaty ziołowe, rozcieńczone soki owocowe. Płyny uzupełnią elektrolity i nawodnią organizm.

Skutecznymi ziołami przy rozwolnieniu są: rumianek, melisa, prawoślaz lekarski, szyszki chmielu. Można z nich przyrządzać herbatki albo okłady na brzuch.

Dietę wspomagającą przy rozwolnieniach należy stosować przez 3-5 dni lub do całkowitego ustania biegunek. Następnie można stopniowo wracać do normalnego odżywiania.

Nieleczone lub źle leczone rozwolnienie może doprowadzić do groźnego odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych w organizmie. Zagraża to zdrowiu i życiu. Dlatego tak istotna jest odpowiednia dieta.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Białe jedzenie - Źródła magnezu w codziennej diecie
  2. Co ile godzin powinno się jeść: zasady harmonijnego odżywiania
  3. Chce mi się spać po jedzeniu - Dlaczego chce się spać po jedzeniu
  4. Czy jajka są lekkostrawne? Porady i fakty
  5. Co jeść na śniadanie na diecie - zdrowe opcje
Autor Agata Tarec
Agata Tarec

Jestem Agata, entuzjastka rozwoju osobistego. Optymistycznie patrzę na życie. Według mnie każdy ma potencjał, by stać się lepszą wersją siebie. Chcę inspirować innych do pracy nad sobą, wytyczania celów i realizacji marzeń. Wierzę, że najlepsze efekty osiąga się małymi krokami, ale konsekwentnie i z pasją. Nigdy nie jest za późno, by zacząć zmiany.


 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Co jeść na śniadanie na diecie - zdrowe opcje
ŻywnośćCo jeść na śniadanie na diecie - zdrowe opcje

Szukasz inspiracji co jeść na śniadanie będąc na diecie? Zapoznaj się z naszymi propozycjami zdrowych i sycących posiłków na dobry początek dnia. Podpowiadamy jakie owoce, warzywa, jogurty i inne produkty wybrać by posiłek był wartościowy i niskokaloryczny.