Zdrowie

Jedzenie przed czy po treningu - co wybrać?

Autor Anna Wolczyk
Anna Wolczyk8 stycznia 20247 min
Jedzenie przed czy po treningu - co wybrać?

Czy jeść przed treningiem to pytanie, które zadaje sobie wielu sportowców. Odpowiednie przygotowanie organizmu poprzez odżywianie może znacząco wpłynąć na naszą wydajność podczas ćwiczeń. W tym artykule przybliżymy zalecenia dietetyków i trenerów personalnych dotyczące tego, co i kiedy jeść przed oraz po treningu, aby zmaksymalizować efekty oraz przyspieszyć regenerację mięśni.

Kluczowe wnioski:
 • Lekki posiłek na ok. 1-2 godziny przed treningiem dostarczy energii.
 • Po treningu warto zjeść proteinowy posiłek, aby zregenerować mięśnie.
 • Najlepsze przed treningiem są węglowodany złożone i białko.
 • Posiłek po treningu powinien zawierać białko i zdrowe tłuszcze.
 • Nawadnianie organizmu to podstawa, zarówno przed, w trakcie jak i po.

Kiedy jeść przed treningiem

Decyzja kiedy zjeść przed treningiem jest kluczowa, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość energii. Eksperci zalecają lekki posiłek bogaty w węglowodany na 60-90 minut przed rozpoczęciem wysiłku. Dzięki temu unikniemy uczucia przepełnienia żołądka podczas ćwiczeń, a jednocześnie dostarczymy glukozę do mięśni. Posiłek tuż przed wejściem na siłownię lub salę fitness może doprowadzić do zgagi, wzdęć, a nawet nudności.

Optymalnym rozwiązaniem jest zjedzenie na około 1-2 godziny wcześniej lekkiej przekąski, np. owsianki, batona zbożowego lub owoców. Pozwoli to uniknąć uczucia osłabienia i znużenia podczas treningu. Niektórzy eksperci zalecają nawet przyjmowanie niewielkich ilości węglowodanów tuż przed i w trakcie dłuższych wyczerpujących treningów aby utrzymać poziom energii.

Objawy zbyt wczesnego posiłku

Spożycie obfitego posiłku na krótko przed treningiem może wywołać takie objawy jak:

 • Zgaga i uczucie pełności
 • Nudności i bóle brzucha
 • Uczucie senności
 • Osłabienie i znużenie mięśni

Co jeść przed treningiem aby nabrać energii

Je sie przed czy po treningu - to jedno z kluczowych pytań dla każdego sportowca. Odpowiednie skomponowanie posiłku przed treningiem zapewni maksymalizację efektów oraz pozwoli uniknąć nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.

Najlepszym wyborem będą węglowodany złożone, które powoli uwalniają glukozę do krwiobiegu. Świetnie sprawdzą się pełnoziarniste pieczywo, ryż brązowy, makaron razowy, kasze lub otręby. Takie produkty dostarczą energii na dłuższy czas. Ogromną zaletą są również owoce - banany, jabłka, gruszki. Zawierają cukry proste, witaminy i minerały przy niewielkiej kaloryczności.

Warto uzupełnić posiłek o porcję chudego nabiału np. chudego twarogu lub jogurtu. Zapewnią dodatkową dawkę białka potrzebną do prawidłowej przemiany materii. Można dodać garść orzechów lub nasion, dostarczających zdrowych tłuszczów i aminokwasów.

Składniki odżywcze przed treningiem

Węglowodany złożone Energia, glukoza
Owoce Naturalne cukry
Płatki zbożowe Węglowodany, błonnik
Chudy nabiał Białko

Dlaczego ważne jest jedzenie przed ćwiczeniami

Wielu osób zadaje sobie pytanie Jedzenie przed czy po treningu jest ważniejsze? Kluczową rolę odgrywa jednak odpowiednie przygotowanie organizmu przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego. Dostarczone węglowodany będą substratem energetycznym wykorzystywanym przez mięśnie do skurczu. Aktywność fizyczna bez uprzedniego posiłku może prowadzić do przeciążenia organizmu i wynikających z tego konsekwencji.

Brak wcześniejszego posiłku to także zwiększone ryzyko hipoglikemii, czyli niedoboru glukozy we krwi w czasie treningu. Objawia się znużeniem, osłabieniem, zawrotami głowy, a nawet omdleniami. W skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja medyczna. Aby temu zapobiec, przed sesją treningową warto zjeść węglowodanową przekąskę, np. banan, gruszkę lub baton zbożowo-owocowy.

Posiłek przed treningiem to podstawa sukcesu i satysfakcji z ćwiczeń. Tylko odpowiednio odżywiony organizm będzie miał siłę i energię na intensywny wysiłek fizyczny.

Jak długo przed treningiem jeść posiłek

Jedzenie przed czy po treningu - co wybrać?

Ustalenie odpowiedniego odstępu czasu między jedzeniem a rozpoczęciem treningu to klucz do sukcesu. Zaleca się przyjęcie niewielkiej porcji węglowodanów na około godzinę lub dwie przed wejściem na siłownię lub salę ćwiczeń. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.

Lekka przekąska 2-3 godziny przed treningiem nie jest wskazana, gdyż węglowodany zostaną zużyte przez organizm przed rozpoczęciem wysiłku. Optymalnym rozwiązaniem będzie zjedzenie np. owocu, batona zbożowego lub małej garści orzechów na około 1-1,5 godziny przed treningiem. Dostarczy energii na cały czas trwania ćwiczeń.

Czy jeść tuż przed treningiem czy wcześniej

Choć wielu sportowców decyduje się na zjedzenie czegoś tuż przed wejściem na siłownię, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Obfitość pokarmu w żołądku może powodować zgagę, wzdęcia a nawet nudności w trakcie wysiłku fizycznego. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zjedzenie lekkiej przekąski na około 60-90 minut wcześniej.

Co prawda niektórzy specjaliści ds. żywienia dopuszczają spożycie niewielkich ilości węglowodanów (np. batonika proteinowego) tuż przed treningiem, jednak dotyczy to przede wszystkim sportowców profesjonalnych. Dla amatorów lepszym wyborem będzie posiłek wcześniej a w razie potrzeby uzupełnianie energii w trakcie dłuższych, wyczerpujących treningów.

Co zjeść po treningie aby zregenerować organizm

Jedzenie przed czy po treningu - chyba każdy adept sportu zadał sobie to pytanie. Choć przygotowanie przed treningiem jest bardzo ważne, nie można zapomnieć o odpowiedniej regeneracji organizmu także po zakończeniu ćwiczeń. Wtedy właśnie następuje budowa masy mięśniowej i uzupełnianie glikogenu.

Bezpośrednio po wysiłku fizycznym warto sięgnąć po pokarmy bogate w białko - chude mięso drobiowe lub rybne, jajka, twaróg, jogurt naturalny. Posiłek można wzbogacić wzdrowe tłuszcze np. awokado, olej lniany lub oliwę z oliwek. Niezbędnym elementem regeneracji jest także uzupełnianie płynów - woda, napoje izotoniczne, soki warzywne lub owocowe. Szybkie nawodnienie organizmu po treningu ma kluczowe znaczenie.

Podsumowanie

Artykuł porusza kluczowe kwestie związane z odpowiednim żywieniem przed i po treningu. Podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie "Je sie przed czy po treningu", analizując zalecenia specjalistów. Wnioski wskazują, że lekki posiłek ok. 1-2 godziny przed wysiłkiem dostarczy niezbędnej energii i zminimalizuje ryzyko dolegliwości.

Przedstawione wskazówki dietetyczne dotyczą tego "co jeść przed treningiem", aby zapewnić organizmowi paliwo do intensywnego wysiłku. Sugeruje się głównie węglowodany złożone i owoce, dostarczające glukozy przez dłuższy czas. Wyjaśniono także, dlaczego jedzenie przed ćwiczeniami ma kluczowe znaczenie.

Artykuł omawia również kwestię "Jedzenie przed czy po treningu" w kontekście regeneracji. Mimo, że przygotowanie przed wysiłkiem jest niezbędne, równie ważny jest posiłek po zakończeniu ćwiczeń. Zaleca się wtedy białko i zdrowe tłuszcze, przyspieszające budowę masy mięśniowej.

Podsumowując, publikacja w przystępny sposób tłumaczy złożoną problematykę żywieniową osób trenujących. Dostarcza czytelnikowi praktycznych porad, jak skomponować jadłospis przed i po treningu, aby osiągnąć zamierzone cele.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Białe jedzenie - Źródła magnezu w codziennej diecie
 2. Co ile godzin powinno się jeść: zasady harmonijnego odżywiania
 3. Chce mi się spać po jedzeniu - Dlaczego chce się spać po jedzeniu
 4. Czego nie lubi rak i jak możemy mu przeciwdziałać
 5. Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu - skuteczne porady
Autor Anna Wolczyk
Anna Wolczyk

Nazywam się Anna i fascynuje mnie ludzka psychika. Chcę pokazywać, jak ważne dla zdrowia i dobrego życia jest dbanie o higienę psychiczną. Na co dzień stosuję zasady mindfulness i radzenia sobie ze stresem. Interesuję się nurtem pozytywnej psychologii. Wierzę, że nawet z pozoru trudne doświadczenia można przekuć w szansę na rozwój.


 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Białko na masę - Co jeść na białej diecie?
ZdrowieBiałko na masę - Co jeść na białej diecie?

Jak jeść na białej diecie, by zbudować masę mięśniową? Przewodnik wyjaśnia, jakie produkty dostarczą organizmowi wartościowego białka na masę, ile jeść dziennie i jak rozłożyć spożycie w ciągu dnia. Znajdziesz tu też przepisy ułatwiające budowę muskulatury.